Aktualności > Chroń z nami pszczoły i dzikie zapylacze!

Chroń z nami pszczoły i dzikie zapylacze!

Wyobraź sobie, że nie możesz jeść jabłek, truskawek czy wiśni; na twoim stole nie ma ogórków, pomidorów, cukinii, przypraw ziołowych, migdałów, herbaty z cytryną i miodem.


Aż trzy czwarte tego, co jemy, zależne jest od pracy pszczół. W Polsce to właśnie pszczoły miodne i pszczoły dziko żyjące są głównymi owadami zapylającymi. Gdyby zniknęły, około jedna trzecia roślin uprawnych musiałaby być zapylana w inny sposób (np. ręcznie), a nasza dieta stałaby się nie tylko bardzo monotonna, ale przede wszystkim droga. Niestety od jakiegoś czasu pszczołom wiedzie się coraz gorzej, w dużej mierze przez działalność człowieka, w tym wykorzystywane w rolnictwie toksyczne pestycydy i zanikanie naturalnych siedlisk zapylaczy.


Tymczasem pszczołom zawdzięczamy coś więcej niż tylko miód czy inne produkty pszczele: są one kluczowe dla produkcji żywności, ponieważ to one zapylają rośliny, które spożywamy. Pszczoły miodne, trzmiele, pszczoły samotnice i inne owady, np. motyle i muchówki – pracują od świtu do nocy, zapylając rośliny uprawne i dziko rosnące.


Chcesz pomóc lub dowiedzieć się więcej?

Zapraszamy do stoiska Fundacji Greenpeace Polska, gdzie dowiesz się o rozwiązaniach, oraz o tym jak na co dzień można chronić pszczoły i dzikie zapylacze.


Opowiemy również o działaniach związanych z ochroną Arktyki i oceanów.


Co będzie się działo?


- do naszego stoisko w CH Zakopianka, zapraszamy od 21 stycznia do 2 lutego (poniedziałek-sobota), w godzinach 11:00-20:00.

- na stoisku w technologii VR (wirutalna rzeczywistości), zobaczysz film o codziennym życiu pszczół, przeżyjesz wyprawę na Arktykę, czy na podróż w głębiny oceanów,

- dowiesz się, w jaki sposób możesz przyczynić się do ochrony pszczół i dzikich zapylaczy w Polsce, ratować Arktykę, czy oceany,

- dowiesz się również, w jaki sposób własnoręcznie możesz wykonać hotelik dla dzikich zapylaczy,

- na najmłodszych pszczelich bohaterów i bohaterek, czekać będzie quiz z nagrodami :-)


Serdecznie zapraszamy!