Aktualności > Szkolimy psa przewodnika! Nasze pieski!

Szkolimy psa przewodnika! Nasze pieski!

Nasza współpraca z Fundacją Vis Maior nabiera tempa. Przekazana przez nas dotacja na szkolenie psa przewodnika dla jednej z osób niewidomych bądź słabowidzących, będących pod opieką Fundacji, pozwoliła na to by wśrod szczeniaków rasy labrador z jednej z hodowli (która zajmuje się hodowaniem psów na potrzeby szkolenia), wybrać naszego psa. 

Labradory to rasa, która idealnie nadaje się do szkolenia. Psy przewodnki muszą spełniać określone warunki, by móc pomagać swoim właścicielom w codziennym życiu. Takie psy muszą mieć świetną pamięć i szybko się uczyć.

Szkolenie psa trwa 2 lata. Najpierw szczenięta, potencjalni kandydaci na psa przewodnika, oddawane są po narodzinach do rodzin zastępczych, gdzie uczą się życia w mieście. Przyszły pies przewodnik nie może bać się tramwajów, samochodów, odgłosu karetki czy tłumu ludzi dookoła. Po pół roku poddawany jest wstępnemu testowi jego możliwości pracy jako pies przewodnik, a po roku przechodzi decydujący test i zostaje skierowany na właściwe szkolenie. Trwa ono przez 8 miesięcy. Psy, które ukończą całe dwuletnie szkolenie, dzięki swoim umiejętnością, potrafią odnaleźć wolne miejsce w autobusie, wskazać ławkę i pomóc ominąć przeszkodę swojemu właścicielowi. Nie gonią też za ptakami i nie szczekają na inne psy. Codzienna, ciężka praca psa przewodnika bardzo pomaga jego niewidomemu opiekunowi.

Nasze pieski, choć to słodkie szczeniaki, już od dziecka przygotowują się do ważnej społecznie roli. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony oraz profilu na Facebooku, gdzie na bieżąco będziemy informować o postępach naszych piesków i ich szkoleniu.